sobota, 27 marca 2010

Rośliny w OPN



Ostnica Jana

Rokitnik zwyczajny




Kasatka kielichowa

Rośliny w OPN

Goryczuszka




Listeria


















Kruszczyk błotny

Rośliny w OPN

Róża alpejska



Wisienka karłowata










Kalina koralowa

Rośliny w OPN

Obuwik pospolity
Lilia złotogłów

Skalnica gronkowa

Rośliny w OPN

Aster gawędka













Parzydło leśne

Rośliny w OPN

Języcznik


















Rojnik górski


Jaskinie

Stalaktyty makaronowe
Nacieki lodowe
Jaskinia Ciemna
Jest uważaną za największą na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej pod względem wielkości komory. Pierwsze ślady człowieka w Jaskini Ciemnej pochodzą sprzed ok. 125 tys. lat. U wejścia do wewnątrz założył on swoje siedlisko. Miejsce to obecnie nazywane jest Oborzyskiem. Łącznie z nim Jaskinia ma 230 m długości. Środkową część komory zdobią wielkie kopulaste stalagmity, których wysokość sięga do 1 m. Strop jest pokryty licznymi stalaktytami rurkowymi.Temperatura powietrza wynosi 7-8 °C.
Jaskinia Łokietka
jet to jaskinia krasowa na zboczu Chełmowej Góry.Jaskinia ta była znana od dawna. Pierwsze wzmianki pochodzą z końca XVII. Od końca XVIII w. stanowiła atrakcję turystyczną. Szata naciekowa Jaskini Łokietka jest uboga, zachowała się tylko w niedostępnych miejscach. Łączna długość korytarzy i komór wynosi ok. 270 m, temperatura zaś 7–8 °C.

Kaplica "Na Wodzie"

Kaplica "Na Wodzie" pod wezwaniem św. Józefa Robotnika jest zabytkowym drewnianym obiektem sakralnym znajdującym się w Ojcowie na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego.

Wzniesiona została w 1901 roku, nad dwoma brzegami potoku Prądnik. Jak głosi legenda, niezwykłe usytuowanie obiektu wynikało z ominięcia w ten sposób carskiego zakazu budowania "na ziemi ojcowskiej".

Zamek w Piaskowej Skale




Zamek w Pieskowej Skale wielokrotnie zmieniał swój wygląd. Po wojnie całkowicie go odrestaurowano i przywrócono kształt z okresu największej świetności z XVII wieku. Położenie na wysuniętej skale (z trzech stron otoczony jest przepaściami) świadczy o wybitnie obronnym charakterze. Dostęp zapewniony był od strony wschodniej i tu właśnie znajdowały się wały, fosa oraz dwa bastiony.

Zamek w Ojcowie


Zamek w Ojcowie, położony na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, w centrum Ojcowa, był zamkiem warownym wzniesionym przez Kazimierza Wielkiego w II połowie XIV wieku. Obecnie zachowały się jedynie jego ruiny.

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska



Dolina Sąspowska



Druga co do wielkości dolina w Ojcowskim Parku Narodowym. Ma długość ok. 5 km.

czwartek, 25 marca 2010

Brama Krakowska


Brama Krakowska
jest klasycznym przykładem bram skalnych. Nazwa wywodzi się od tego, że dawniej prowadził tędy szlak handlowy z Krakowa na Śląsk. Kolumny Bramy Krakowskiej zbudowane są z odpornych na wietrzenie bloków jurajskich wapieni skalistych o wysokości ok. 15 m, lewa kolumna jest wyższa. Brama powstała w wyniku procesów erozyjnych.


















Igła Deotymy
ostaniec zbudowany z jurajskich wapieni skalistych. Jest to charakterystyczna, smukła wapienna iglica o kształcie igły. Powstała w wyniku procesów krasowych. Nazwa skały pochodzi od słowa Deotyma – literackiego pseudonimu poetki Jadwigi Łuszczewskiej.








Maczuga Herkulesa


Maczuga Herkulesa

zbudowana z twardych wapieni skalistych maczuga skalna znajdująca się w Piaskowej Skale. Wysokość maczugi wynosi około 25 metrów. Powstała w wyniku krasowej działalności wód i różnej odporności na wietrzenie wapieni.

Dolina Prądnika




Dolina Prądnika